Apraksts – melnais plūškoks (Sambucus nigra L.)

Plūškoks

Plūškoks

Melnais plūškoks ir pazīstams visā Pasaulē un tāpēc tā latīniskajos nosaukumos parādās dažādu ģeogrāfisko vietu apzīmējumi, piemēram, Sambucus… australis, canadensis, javenica, lanceolata, mexicana, peruviana u.c.. Visiem šiem paveidiem ogas ir melnas – no tumši melnām līdz tumši zilām. Latvijā to sauc arī par pliederu, angliski par „vecāko” – elder, itāļu –sambuco, dāņu – hyld, krievu – buzina cjornaja, zviedru – flader.

Melnais plūškoks bieži aug cilvēku tuvumā, attaisnojot domu, ka Daba veicina augt tos augus, kas cilvēkam ir nepieciešami veselībai. Daudzās tautās ir ticējumi, ka plūškoks spēj aizbaidīt vai novērst ļaunos, nelabvēlīgos spēkus un tāpēc to speciāli stādīja pie mājām, saimniecības ēkām. Mūsdienās daudzviet ir selekcionētas plūškoka šķirnes ar lielu ogu ražu.

Tautas medicīnā izmanto melnā plūškoka ziedus – tēju veidā un ogas – ekstraktu vai sīrupa veidā. Tos izmantoja dažādu saaukstēšanas slimību un iekaisumu ārstēšanai. Ziedus pievieno atsvaidzinošiem dzērieniem, bet mizu iesaka arī pret stiprām zobu sāpēm

Mūsdienu medicīna jau 1995.gadā atzina, ka melno plūškoka ogas var izmantot gripas H1N1 ārstēšanai un 90% gadījumos pilnīgu atveseļošanos var panākt 2-3 dienu laikā (Vikipedija, Internetā).  Citi pētījumi (2004.g.) parādīja, ka 93% izārstējās no gripas 2 dienu laikā, kad pilnīgi izzuda visi gripas simptomi! Žurnālā The Journal of international medical researc,32 (2):132-40 , 2004. Zakay-Rones u.c. pierādīja , ka pielietojot melno plūškoku gripas ārstēšanā vidēji 4 dienas ātrāk atveseļojas un šis līdzeklis ir drošs, efektīvs un lēts, tāpēc pētījumi ir jāturpinā.

Nesen Internetā publicēts plaši piejams pētījums in vitro (25. Februāris, 2011.g.) „Inhibitory activity of a standardized elderberry liquid extract against clinically-relevant human respiratory bacterial pathogens and influenza A and B viruses”

BMC Complementary and Alternative Medicine 2011, 11:16 doi:10.1186/1472-6882-

Autoru kolektīvs – Christian Krawitz u.c. ir no Mediciniskās Mikrobioloģijas institūta un Mediciniskās Virusoloģijas institūta Giessen, Vācijā. Viņi apkopojuši pēc 2000.gada publicētos 21 pētījumus. Pašu pētījumos (ziņojums uz 22 lpp.!) viņi izmantoja 3 gram-pozitīvās baktērijas – Streptococcus pyogenes, C un G streptokoki , 1 gram-negatīvo baktēriju – Branhamella catarrhalis un 2 vīrusus A vīrusu no pacienta un B vīrusu (attiecīgi –A/ Thailand/KAN-1/2004 (KAN-1, H5N1) un B/ Massachusetts/71 (Mass)). Baktērijas bieži pie gripas rada augšējo ceļu slimības un plaušu tūskas, tāpēc bija izvēlēta šāda programma. Šo pētījumu eksperimentālā programma ir plaša, dati iegūti ļoti ticami un pārliecinoši, ka jau atšķaidījumā 1:100 novēro vīrusu un baktēriju attīstības apturēšanu. Autori piekrīt citiem, ka flavonoīdiem ogās, šķiet, piemīt īpaša neiraminidāzes inhibējošo iedarbību. Tāpēc autori uzsver…” plūškoka ogu ekstrakts darbojas pret cilvēka patogēnām baktērijām, arī pret gripas vīrusiem… kas ir jauna un alternatīva pieeja”. Pētījumi vēl tiks turpināti, jo zinātnei ir jānoskaidro ietekmes mehanisms, respektīvi, kā tieši un kādas vielas tik spēcīgi iedarbojas uz baktērijām un vīrusiem.

Latvijā melnais plūškoks labi aug dabā, bet veselīgie produkti joprojām netiek ražoti. Mēs plānojam ražot savu kompozīciju: plūškoks + dižbrūklene  (Sambucus nigra L. + Oxycoccus macrocarpon L.), jo abas palīdz pret vīrusiem. Turklāt dižbrūklene ir ideāla dabīgi konservējošā oga ar patīkamu garšu un arī tā palīdz cīnīties ar baktērijām, panākot to atgrūšanu no gļotādām uz 10 stundām un papildus efekts – veicinā sirds darbību, kas arī svarīgi pie gripas.

Andris Ansis Špats, inženierzinātņu doktors

4 komentāru par “Apraksts – melnais plūškoks (Sambucus nigra L.)

 1. Anonīms

  Labdien!

  Kad Jūs plānojat sākt ražot plūškoks + dižbrūklene (Sambucus nigra L. + Oxycoccus macrocarpon L.)? Kāds būs nosaukums un kur to varēs iegādāties?

 2. Anonīms

  jau trešo gadu mana dārzā pats no sevis ieauga plūškoks,vai to iznīcinot nenodarīšu sev pāri?

 3. Anonīms

  Gripas un saaukstēšanās gadījumos,ārstnieciskais efekts ir pārsteidzošs!!! Efektīvāks par antibiotikām! Pārliecinājos pats.

 4. Dzeltenais un raibais plūškoks

  Vai dzeltenlapu un raiblapu plūškoka ziediem un augļiem arī ir ārstnieciska nozīme?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.