Lielā Talka 2012, ogu purvos jau tuvu

Pērn uz Laugas (akaču – līvu v.) purvu Bīriņos atbrauca aptuveni 4000 ogu lasītāju. Dažādas bija lasītāju intereses un vēlmes, atšķirīgi salasītie ogu apjomi, bet tomēr vismaz 2 st.purvā visi pavadīja un vismaz 10 l trauki tika pielasīti pat neredzīgo biedrības 5 grupām…

 Jau daudzi zvana un uztraucas – vai ogas ir arī šogad?

Ziņoju – ogas ir pietiekoši daudz, bet raža ir mazāka, jo šoziem virs mētrām kaisījām 1-2 cm zāģu skaidas. Tās nosedz nobirušās ogas, lapas un novērš dažādu augu, ogu puvju izplatību un tāpēc mums nav jāķeras pie kādu ķīmisko vielu palīdzības.

Zāģu skaidas uz katra lauciņa izkliedējām mehaniski – 6-8 traktoru kravas. Tāpēc tika traumēti krūmiņi ražas samazinājumam ir jābūt 25%-30%, jo tās ir tehnoloģijas sekas.

Šovasar ārkārtīgi daudz lija lietus un arī tas negatīvi ietekmēja dižbrūkleņu ražu, jo tās atšķirībā no purva dzērvenēm nemīl augt ūdenī. Tāpēc vairāk ogu ir gar grāvjierm, kur ūdens ātrāk notecēja.

Ogu publiskās lasīšanas sezonu domājam atklāt 22. un 23. septembrī. Ražas Svētki iecerēti „Skolotāju dienu” sagaidot – 6.oktobrī un to pavadot -7.oktobrī. Savukārt 25. Septembrī pie mums viesosies interesentu delegācija no Somijas, lai mācītos un mēģinātu arī tur dižbrūklenes audzēt.

Nosacījumi „talcinieku daļai” katrā laukā būs atšķirīgi, arī nopērkamo ogu cena būs saistīta ar ogu vērtību, taču tā sevišķi neatšķirsies no iepriekšējo gadu pieredzes.

Mēs domājam stipri uzlabot darbu vadīšanu un šogad darbus vadīs Līvija (t.28325997) un Lauma (t.29856875), jo pērn bieži radās darbu sastrēgumi un dažiem talciniekiem iznāca veltīgi nervozēt, par ko visiem neapmierinātiem atvainojamies.

Mēs esam priecīgi par visiem talciniekiem, bet sevišķi par mazajiem, kuri tīri labi jutās dabā.

 

Andris Ansis Špats, dr.sc.ing.,

Pētnieciskā jaunsaimniecība „Gundegas”, Bīriņos

19 komentārs par “Lielā Talka 2012, ogu purvos jau tuvu

 1. Aija

  vai cik labi! tieši aizvakar atvēru lapu, lai paskatītos, vai nav kāda ziņa par talku. Jau sāk pirksti niezēt un vēders prasa garšīgo dzērveņu dzērienu. Bet darba organizācija arī pagājušogad bija lieliska, jautrības arī netrūka. Ir cilvēki, kuri vienmēr atradīs par ko uztraukties.

 2. Linda

  Labdien,

  pagājušajā gadā draudzenes vīra māte bija pie Jums un lasīja ogas. Tāpēc, šogad, viņas iedvesmoti, arī vēlamies salasīt sev ogas ziemai. Kā šī talka izpaužas? Vai katrs var lasīt priekš sevis cik vēlas vai ir jānolasa konkrēts daudzums ogu?
  Paldies [ar atbildi jau iepriekš!

 3. Autors interesentiem

  Pirmkārt, šeit brauc palasīt savai ģimenei nepieciešamo daudzumu ogu – no 5 l līdz 100 l, aiziet ekskursijā līdz akačiem 100 m vai līdz purva centrālam ezeram 500 m, ar jūras katamarānu (5 vietas) pa Bīriņu ezeru pabraukāt un zivis pamakšķerēt.

  Otrkārt, lēti – par 1 Ls/kg var nopirkt tikai paša salasītās ogas, bet citu lasītās maksā jau 2 Ls/kg – 2,5 Ls/kg – retās šķirnes. Par bartera lasīšanu, lasītājs saņem 1 no 5 vai 6 salasītiem groziem (vai kg).

  Treškārt, audzējam dažādas šķirnes un tās agrās jau šonedēļ (10-15.09.) sākam lasīt, jo saulīte ļoti trauji tās iekrāsoja. Vēlās šķirnes būs lasāmas ap 20.09..

  Ceturtkāt, lustīgāks pasākums būs Skolotāju dienai veltījums – 6.09., kad šeit skanēs saksofons, vijole, darba u.c. dziesmas dziedās koristes un koristi, būs sacensības ogu lasīšanas ātrumā. beigās degs ugunskuri un kursies grili, degustēsim vietējos vīnus un citus izstrādājumus. Sākums pavēlu – ap 11-iem jo no rīta iespējama rasa un lietus.

 4. Autors interesentiem

  Laipni lūdzam jau šonedēļ, bet… 15.09 jau ap 14-iem varētu būt lietus. Labāka talkai būs svētdiena – 16.09, jo tad mazāka iespēja lietum.

 5. Aivars Legzdiņš

  Paldies, Andri!
  Man ir nodoms noorganizēt mūsu Bauskas pansionāta Derpele veco ļaužu braucienu uz Lauga purvu. Rādās, ka skaistākais varētu būt Skolotāju dienas pasākums! Vai šajā dienā cilvēku skaits ierobežots?
  Ar pasakainām atmiņām atceros pagājušā gada Aivara Tomiņa saksofona spēli un atbalsi mežmalā.

 6. Maruta no Birzēm

  Izklausās brīnišķīgi. Būs man nākamgad jāiekārtojas tā, lai septembŗa beigās vēl būtu Latvijā (6 mēn. + 1 diena jāpavada Kanādā), jo tur nu man noteikti gribās būt klāt.
  Jauku lasīšanu!

 7. Aija

  Biju pagājušo sestdien.Fantastiskas ogas, kolosāli cilvēki. Un purvs-tā ir sava veida narkotika. Ievelk tevi no gada gadā!

 8. Anita

  Sakiet, lūdzu, cik šobrīd slapjš ir purvs? Vai gumijas zābaki ir obligāti?! Gribētu aizbraukt 29. septembrī.

 9. Autors interesentiem

  Darbu steigā šo lapu nelasīju, bet tagad visiem interesentiem saku lielo PALDIES, jo paspējām praktiski visas ogas nolasīt līdz pirmajam sniegam.

  Interesentiem esam atstājuši nelielus laukumiņus, kur sev vēl var palasīt dažādas šķirnes, jo paši tagad intensīvi ravējam un sakārtojam laukus pēc talcinieku vērienīgiem pasākumiem.

 10. Prieks

  BIju vākt ogas pāris gadus atpakaļ. Visur, kur acis rāda sarkans. Lasīšana nav tik ātra kā gribētos, bet nesalīdzināmi vieglāka nekā lasīt Latvijas purva dzērvenes. Tagad vēl saglabājušās garšīgās dzērveņu sukādes..

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.