Ar dziesmiņu druvā gāju – ar valodu sētiņā…

Uzaicinu piedalīties DIŽBRŪKLEŅU LASĪŠANAS TALKĀS sākot ar 17. septembri.

Mēs audzējam 8 Amerikas šķirnes un 6 Dr. biol. Alfrēda Ripas izaudzētās dižbrūklenes Laugas purva kādreizējā kūdras ražotnē (pie Bīriņiem, 54. km no Rīgas Limbažu virzienā). Mums pašiem patīk purvā lasīt vietējās purva dzērvenes, bet izaudzētās dižbrūkleņu ogas ir daudzkārt lielākas (vismaz 12 mm diametrā) un aug uz nelieliem krūmiņiem kā mūsu brūklenes, tāpēc tās lasīt ir viegli un to dara tupus, rāpus, pat guļus. Augsne šajos laukos ir sausa kūdra, kas pārklāta ar zāģskaidām, bet ik pēc 20 m ir ūdens līmeņa uzturēšanas grāvji.

Normālas ražas apstākļos pat bērni un vecvecmāmiņas šeit dažās stundās salasa grozu.

Tuvumā ir bērzu birzīte, kur pie ugunskura var atpūsties, padziedāt. Interesenti var doties ekskursijā līdz atjaunotam purva ezeram, kur 2 vietās var pieiet līdz pat ūdenim un tur var pat peldēties. Šeit dzīvo melni asari, kas dažreiz ir ļoti lieli kampēji.

Talcinieku apģērbs –atbilstošs laika apstākļiem, bet ja nelīst lietus, tad labi apavi ir čības, kurpes, kedas. Ogu lasītājas pie ceļgaliem piestiprina nelielus spilventiņus, hokejistu vai parketa celtnieku ceļgalu sargus un tad droši var lasīt rāpus. Daži fanātiķi ogas lasa pat lietus laikā.

Talkas nosacījumi: Vispirms Jums būs jādemonstrē kolektīva spēja dziedāt Dabā. Katrs 7. Jūsu salasītais litrs vai grozs paliek lasītāja īpašumā, bet šeit uz vietas var nopirkt arī pārējās paša salasītās ogas par vietējo cenu, kas līdzinās ½ tirgus cenai tajā brīdī. Šīs ogas tirgū ap Ziemassvētkiem, Jaungadu maksā aptuveni 1 Ls/litrā, bet februārī to cena ir 1,2 – 1,4 Ls/litrā, tātad, Jūs vienā dienā viegli varat apgādāt savu ģimeni ar veselīgām un viegli glabājamām ogām. Tās laukā vēl ir lasāmas un ēdamas līdz nākošā gada Pēteriem, bet vēdināmā telpā dažas šķirnes glabājas pat 2 gadus.

Dižbrūklenes ir ļoti veselīgas, bet jāzina, ka tās pēc garšas un ķīmiskā sastāva līdzinās mūsu brūklenēm, nevis dzērvenēm, ka tām ir 2 gatavības stadijas: 1. ir lauka gatavība – septembrī, tad tās nobriest līdz 22.decembrim, kad ir 2.- pilnā gatavība. Pilnā gatavība ir pēc Ziemas Saulgriežiem – patiesajiem Ziemassvētkiem 22. decembrī. Tāpēc līdz tam ogas nevajag sasaldēt, jo ar to nobriešanas un nogatavināšanas process tiek pārtraukts.

Ogu augsto vērtību zināja Amerikas indiāņu zintnieki, šamaņi, bet pēdējos gados ASV zinātnieki ir plaši izpētījuši tās, radot daudzus produktus un preparātus. Mūsu aptiekā ir ekstrakti sieviešu orgānu attīrīšanai un veselības nodrošināšanai, bet to pašu veic 1 sauja ogu dienā. Amerikas indiāņu vīri nezina kas ir sirds vājums vai infarkts, jo dižbrūkleņu miziņā ir daudz antaciāna, kas nostiprina sirds asinsvadus. Bērniem „vienkārši gribās” reizēm uzkost kādu ogu un ja tās atrodas uz galda kā dienas „norma”, tad tā pati nemanot apēdas. Izrādās, ka dižciltīgie suņi paši zina, ka šīs ogas viņiem ir veselīgas un tāpēc tās prasa saimniekam (tāpēc suņus uz mūsu laukiem nevar ņemt līdzi). Ļoti veselīgi ir bez cukura brūkleņu un brūkleņu – ābolu ievārījumi pie gaļas ēdieniem, jo novērš holesterīna uzkrāšanos, lieko svaru… utt..

Mūsu piedāvājums ir Pasaulē jau zināma jauna tradīcija – pilsētnieki paši dodas uz dārziem lasīt ogas, tādejādi tām nepieskaras svešas rokas un sveša enerģija („self keeping”- angl.). Šajā procesā pilsētnieks gūst iespēju pavērot arī apkārtni, dabu, jo ģimenei nepieciešamo ogu daudzumu var viegli salasīt dažās stundās.

2005. gada 23. jūlijs Andris Ansis Špats, Pētnieciskā saimniecība „Gundegas”

Tālr. 4022564 mob. 26128457, ashpats@apollo.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.